Kritikus szintet ért el a globális átlaghőmérséklet, a tudósok vészjósló kijelentést tettek
„A 1,5 Celsius-fok elérése olyan, mintha egy pusztító láncreakció első dominóját látnánk eldőlni, a tűzzel játszunk” – hangsúlyozták a szakértők.
A PFAS bőrön keresztül felszívódhat, de arról nincs kutatás, hogyan kerülhet a szervezetbe a törlési folyamat során.
A világ minden tájáról származó WC-papírokat teszteltek – adta hírül szombaton a Guardian. Azt ellenőrizték, hogy a mérgező PFAS „örök” vegyi anyagok megtalálhatóak-e a tekercsekben, ugyanis ez azt eredményezné, hogy a WC-kbe öblített és a szennyvíztisztító telepekre küldött hulladék valószínűleg jelentős vízszennyezési forrást jelenthet.
A tanulmány 21 fő WC-papír márkát vizsgált Észak-Amerikában, Nyugat-Európában, Afrikában, Közép-Amerikában és Dél-Amerikában, de nem nevezte meg a márkákat.
A Floridai Egyetem szakértői által lektorált jelentés ugyanakkor nem vette figyelembe a szennyezett WC-papír használatának egészségügyi következményeit. Mint a Guardian cikke fogalmaz:
Ezt azonban „mindenképpen érdemes megvizsgálni” – mondta David Andrews, az Environmental Working Group (közegészségügyi nonprofit szervezet, amely nyomon követi a PFAS-szennyezést) vezető tudósa.
Az újrahasznosított papírt használó márkák ugyanolyan sok PFAS-t tartalmaztak, mint azok, amelyek nem újrahasznosítottak, és előfordulhat, hogy a PFAS-t nem lehet elkerülni a WC-papírban – mondta Jake Thompson, a tanulmány vezető szerzője és a Floridai Egyetem végzős hallgatója.
„Nem rohanok lecserélni vécépapírt, amit használok, és azt sem mondom, hogy az embereknek fel kell hagyniuk a WC-papírral, vagy csökkentenie kellene az általuk használt vécépapír mennyiségét” – tette hozzá. A kutató arra is kitért: „a PFAS olyan gyakori, hogy nehéz pontosan meghatározni a forrását, ami a vegyszerek széles körben elterjedt használatával kapcsolatos nagyobb problémára világít rá”. „Társadalmi szint kell eldöntenünk, mit kezdjünk ezzel a problémával” – mondta.
***
Nyitókép: Pixabay